Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Kartelat bankare - paraja elektronike

Sistemet bankare bashkėkohore vazhdojnė tė fusin ndryshime tė tėrėsishme nė lidhje me paranė dhe zhvillimin e bizneseve. Ndėr kėto ndryshime ėshtė edhe mėnjanimi i pėrdorimit tė parave tė gatshme (cash) gjatė tregtive tė ndryshme duke e zėvendėsuar me paratė elektronike, tė cilat i vihen nė dispozicion klientit 24 orė nė ditė dhe kudo qė ka nevojė.

Pėr tė krijuar njė ide mė tė qartė mbi kėto shėrbime, qė tani pothuajse janė bėrė domosdoshmėri pėr secilin, do tė sqarojmė mė shumė duke treguar llojet e tyre, mėnyrat e pėrdorimit, pėrparėsitė, gjithashtu edhe qėndrimin e jurisprudencės islame rreth kėtyre llojeve.

1- Ēfarė janė kartelat bankare

Kartelat bankare nė gjuhėn arabe quhen: “Bitakat el I`itiman” dhe janė kartela metalike apo plastike qė i nxjerrin nė pėrdorim bankat komerciale ose institucionet financiare dhe shėrbejnė si pajisje me tė cilėn mund tė tėrheqim para ose tė bėjmė pagesa tė ndryshme. Me fjalė tė tjera, poseduesi ka mundėsi qė me kėtė kartelė tė blejė ose tė sigurojė para tė gatshme nga institucioni i cili ia lėshon atė kartelė. Nė tė shėnohet emri i mbajtėsit, data e lėshimit, data e skadimit tė afatit dhe numri i kartelės. Ajo pėrmban edhe fjalėkalimin me anė tė cilit klienti futet nė llogarinė e vet bankare dhe ky nuk shėnohet nė kartelė dhe kėtė nuk e di askush pėrveē pronarit tė saj.1

Asambleja Ndėrkombėtare e Fikhut Islam i pėrkufizon kartelat bankare si vijon:
"Dokument qė e jep autoriteti kompetent
(banka) pėr njė person fizik apo juridik2, bazuar mbi njė marrėveshje mes tyre.  Kjo (marrėveshje) i jep mundėsi poseduesit tė shesė dhe tė blejė si dhe tė kryejė shėrbime tė tjera me atė qė e merr nė konsideratė kėtė dokument (tregtari), pa e paguar ēmimin nė ēast, pėr shkak se burimi (banka) e merr pėrsipėr pagesėn."3.

2- Autoriteti kompetent pėr lėshimin e kėtyre kartelave

Kartelat bankare lėshohen nga bankat tė cilat kanė licencė prej institucioneve financiare ndėrkombėtare tė njohura dhe ato janė pronarėt legjitimė tė kėtyre kartelave. Organizatat mė tė njohura janė:
- AMERICAN EXPRESS
- VISA
- MASTER CARD
- EURO CARD

- DINERS CLUB, etj.


3- Llojet e kartelave bankare


Nė kohėn bashkėkohore kemi disa lloje kartelash bankare dhe vazhdimisht kemi risi nė lidhje me to, varėsisht prej formave dhe kreativitetit qė ofron konkurrenca nga bankat. Nėse fillojmė shtjellimin e tė gjitha kėtyre llojeve njė nga njė, atėherė do tė nevojitet njė zgjerim ndoshta edhe i bezdisshėm pėr lexuesin, prandaj do tė bėjmė njė ndarje tė pėrgjithshme tė kėtyre llojeve duke i klasifikuar vetėm nė dy lloje, pastaj do ta shtjellojmė secilin lloj nė vete.

Kėto dy lloje janė:
A. Kartela me mbulesė - kartelat e debitiit
B.
 
Kartela pa mbulesė - kartelat e kreditit


A.   Kartelat me mbulesė - kartelat e debitit

Kartelat e debitit nė gjuhėn arabe quhen "bitaketu mugat-ta", "kartela me mbulesė", pasi mbulohet me llogarinė qė klienti ka nė bankė. Ndėrsa nė rajonin tonė kėto kartela quhen edhe "kartela kėmbimi".

Kartela e debitit ėshtė kartelė klasike tė cilėn banka ia lėshon klientit qė ka llogari bankare tek ajo. Kjo kartelė ėshtė e lidhur drejtpėrdrejtė me llogarinė rrjedhėse tė klientit dhe pėrmes saj mund tė shfrytėzojė tė gjitha tė hollat qė ka nė atė llogari. Poseduesi i kėsaj kartele bėn tėrheqjen kesh tė kėtyre tė hollave pėrmes rrjetit tė bankomatėve ATM4, nė shtetin e tij dhe kudo nė botė. Ai gjithashtu me kėto kartela mund tė blejė nėpėr dyqane tė ndryshme, qė do tė thotė se kėto kartela zėvendėsojnė paratė e gatshme duke evituar kėshtu rrezikun e humbjes apo vjedhjes. Kjo kartelė jep mundėsinė e pėrdorimit tė parave 24 orė nė ditė, 7 ditė nė javė, nė ēfarėdo kohe, nė ēfarėdo vendi.

Maestro dhe VISA Electron janė dy firmat mė tė njohura botėrore tė kartelave tė debitit, qė nėnkupton se kėto mund t’i pėrdorim nė tė gjitha bankomatėt ku shohim shenjėn e tyre.

Banka i regjistron transaksionet e klientėve tė cilat bėhen pėrmes kėsaj kartele kėshtu, qė poseduesi mund tė rishikojė shpenzimet e tij kur tė dėshirojė dhe kjo i ofron klientit kontroll tė plotė mbi paratė.

1) Dispozita sheriatike e kartelave tė debitit

Nuk ka ndonjė pengesė qė tė konsiderohet i ndaluar ky lloj kartelash, prandaj dispozita e saj ėshtė se lejohet tė pėrdoren pėr faktin se poseduesi i kėsaj kartele vetėm bėn tėrheqjen nga llogaria e tij dhe nuk ka ndonjė kushtėzim qė do tė shpinte nė kamatė apo diēka tjetėr tė ndaluar. Prandaj, pasi nuk ka ndonjė paqartėsi nė mėnyrėn e funksionimit tė kėtij lloji kartelash dhe nuk ka komplikime, asambletė shkencore bashkėkohore tė fikhut nuk janė marrė me hulumtimin e kėtij lloj kartelash.

2) Disa ēėshtje qė kanė tė bėjnė me kartelat e debitit

Edhe pse theksuam se institucionet shkencore sheriatike nuk i kanė shtjelluar kartelat e debitit pėr shkak se klienti me kėtė shėrbim vetėm sa ka akses te paratė e depozituara nė bankė dhe nuk ka komplikime nė pėrdorimin e kartelave tė debitit, megjithėkėtė ekzistojnė disa sqarime qė janė bėrė nga disa fukaha bashkėkohorė, tė cilėt kanė folur pėr kėtė lloj kartelash. Nė vazhdim do t`i pėrcjellim shtjellimet e kėtyre ēėshtjeve.


Ēėshtja e parė: Pagesa e tarifės pėr shėrbime administrative

Zakonisht ky lloj kartelash lėshohet gratis, por nė disa banka bėhet pagesa mujore e shėrbimeve administrative, qoftė edhe me njė shumė formale sikurse 0.50 euro nė muaj. Sido qė tė jetė, qė klienti tė paguajė njė taksė si shpenzim administrativ nė llogari tė bankės, duke mos e bazuar atė shpenzim me pėrqindje, por nė shpenzimet reale qė ka bėrė banka pėr ta lėshuar atė produkt, konsiderohet si procedurė e lejuar nė Islam.5


Ēėshtja e dytė: A lejohet blerja e arit e argjendit me kartelė debiti

Arsyeja se pse ngrihet kjo si problematikė ėshtė se ari dhe argjendi janė nga mallrat te tė cilat ndodh kamata nėse shiten ose blihen me para duke mos dorėzuar dy mallrat nė tė njėjtėn kohė. Me fjalė tė tjera, nėse blihet ari apo argjendi me para, atėherė patjetėr duhet qė tė shkėmbehen ato (ari dhe paratė) nė tė njėjtin tubim (dorė mė dorė). Pėr kėtė nuk lejohet qė tė shkojmė te argjendari e tė blejmė ar me borxh dhe nėse blejmė kėshtu, atėherė kemi rėnė nė kamatė. Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, thotė: "Nėse ndryshojnė kėto lloje (mallrat kamatare), atėherė shisni si tė doni me kusht qė tė jetė (shitblerja) dorė mė dorė.”6

Por nėse shkojmė nė argjendari dhe blejmė ar dhe nė vend qė tė paguajmė me para tė gatshme t`ia dorėzojmė kartelėn bankare dhe ta bėjmė pagesėn e shumės sė nevojshme me kartelė direkt nga llogaria jonė, a ėshtė e lejuar kjo apo jo dhe pagesa nė kėtė mėnyrė a nėnkupton dorėzim tė parave shitėsit apo jo?

Pėrgjigja ėshtė se pagesa me kartelė ėshtė si tė jetė pagesė me para tė gatshme, pasi me kėtė proces blerėsi ia transferon paratė e nevojshme nga llogaria e tij nė llogarinė e shitėsit. Prandaj blerja e arit dhe e argjendit me kėtė lloj kartele ėshtė e lejuar dhe nuk ka kurrfarė pengese
7


Ēėshtja e tretė: Tėrheqja e parave nga bankomatėt qė u takojnė bankave tė tjera


Edhe kjo ēėshtje ėshtė e rėndėsishme qė tė sqarohet, pasi ngrihen pikėpyetje nė lidhje me tė dhe pagesat shtesė, qė bėhen gjatė tėrheqjes sė parave nga bankomatėt e bankave tė tjera.

Shembulli i kėsaj ėshtė se nėse posedojmė kartelė nga njė bankė e caktuar dhe e pėrdorim atė nė bankomatin e njė banke tjetėr, pra tė tėrheqim para nga bankomati i bankės tjetėr nė tė cilin nuk kemi xhirollogari, a lejohet kjo apo jo?

Dijetarėt bashkėkohorė nė kėtė kanė dy mendime: mendimi i parė ėshtė qė nuk lejohet dhe mendimi i dytė qė lejohet. Ata tė cilėt e kanė ndaluar kėtė, thonė se gjatė tėrheqjes sė parave nga bankomati i bankės tjetėr, bėhet njė pagesė prej afėrsisht dy eurosh e gjysmė. Pastaj,  gjatė kėtij transaksioni ne marrim hua nga kjo bankė, e cila mė vonė  e rikthen atė hua nga xhirollogaria jonė nė bankėn nė tė cilėn i kemi tė depozituara paratė tona. P.sh., nėse ne tėrheqim 200 euro nga bankomati i ndonjė banke tjetėr, atėherė nė fakt kemi marrė borxh nga ajo bankė. Mė vonė ajo bankė e rimerr borxhin, qė na kishte dhėnė neve, nga banka tek e cila ne kemi llogarinė tonė, vetėm se nė kėtė rast ajo nuk rimerr vetėm 200 euro, por i merr 202.5 euro. Prandaj ky transaksion ka pėrzierje me kamatė dhe ėshtė i ndaluar.

Me gjithė kėto shtjellime, e sakta ėshtė se lejohet tė tėrheqim para nga bankomatėt e bankave tė tjera pėr shkak se nė fakt ne gjatė kėsaj tėrheqjeje futemi nė llogarinė tonė esenciale drejtpėrdrejt dhe nga ajo tėrheqim paratė. Pra, nuk ėshtė e saktė se tėrheqim para nga llogaria e bankės tjetėr (marrim hua nga banka tjetėr, tė cilėn mė vonė ajo e rimerr nga banka jonė). Kurse puna e bankės nga bankomati i sė cilės bėjmė tėrheqje ėshtė se ajo vetėm na e ofron shėrbimin e qasjes dhe asgjė tjetėr. Prandaj,  pagesa e 2.5 eurove, tė cilėn e fiton banka gjatė kėtij transaksioni (nėse tėrheqim para nga bankomati i ndonjė banke tjetėr), ėshtė pagesė e shėrbimit dhe e shfrytėzimit tė bankomatit. Pa dyshim se aparatet (ATM) kanė shpenzime tė ndryshme, sikurse pagesa e qirasė sė vendit ku vendosen ato, pagesa e rrymės, servisimi i aparatit dhe mirėmbajtja, sigurimi i linjės telefonike ose linjės sė internetit, etj. Pėr tė gjitha kėto bėhen shpenzime dhe banka ka tė drejtė t`i kėrkojė ato.

Prandaj, nga kjo qė u shtrua mė lart, kuptuam se nuk ka ndonjė turbullirė apo pengesė nė lejimin e tėrheqjes sė parave nga bankomatėt e bankave tė tjera dhe lejohet marrja e shumės si tarifė e shpenzimeve administrative8

Ēėshtja e katėrt: Mbitėrheqja

Nėse i aprovohet klientit qė tė tėrheqė shumė mė tė madhe sesa posedon nė llogari, ėshtė e lejuar pėr tė qė tė tėrheqė, por tė mos ketė kushtėzime pėr llogaritje tė kamatės gjatė kėsaj, qoftė edhe nėse nuk arrijmė tė bėjmė pagesėn nė afatin e paraparė9. Pėr kėtė do tė flasim mė gjerėsisht kur tė shtjellojmė llojin e dytė tė kartelave.

 

Vazhdon
Alaudin Abazi
14.6.2009


1 ‘El Muamelat el Malije el Muasire”, dr.Vehbe Zuhejli, f.537; “Fikhul Muamelatel Malijel Muasire”, dr. Saad el Hathlan, f. 150. http://ėėė.klubikulturor.com/ppoint/kartelat.pps
2 Person juridik konsiderohen ndėrmarrjet, firmat tregtare, institucionet shoqėrore, etj.
3 Vendimi i Asamblesė Ndėrkombėtare tė Fikhut Islam, nr. 7/1/ 65.
4 Automatic Teller Machine.
5 "Fikhul Beji Vel Istithak Vet-tatbikil Muasir", dr.Ali Salus, f.826.
6 Shėnon Muslimi.
7
“Fikhul Muamelatel Malijel Muasire”, dr. Saad el Hathlan, f. 151. "El Muamelat el Malije", dr. Jusuf  Shibejli, f.109.
8 "Fikhul Muamelatel Malijel Muasire”, dr. Saad el Hathlan, f. 152-155.
9"El Muamelatel Malijel Muasire", dr. Vehbe Zuhejli, f.540

                                         www.klubikulturor.com